top of page

Kolesarim, torej sem

S KOLESOM IN E- SKIROJEM V MESTO - VARNO IN PREUDARNO je dveletni projekt s katerim udeleženci v prometu ob pomoči digitalizacije spremljajo in beležijo nevarnosti na svoji poti od doma v center mesta, ki jih opravijo s kolesom ali skirojem. Zavod Ekopren je na podlago prijave na razpis Agencije za varnost prometa (AVP) pridobil sofinanciranje digitalizacije prometa ter vzpostavitev varnosti kolesarjev in e-skirojev. Partner projekta je tudi Mestna občina Slovenj Gradec, ki po končanem projektu prevzame vsa tehnična sredstva, nabavljena v okviru projekta. Podporni partner je tudi javni zavod Spotur s turistično pisarno, v kateri se bodo občani prijavili v sistem interaktivnega števca kolesarjev in e-skirojev. Vsi, ki se želite vključiti k projektu, ste vabljeni, da ste na svojih poteh pozorni na nevarne dele poti in da nas o opaženem obvestite. V ta namen na spletni strani kliknite polje »komentiraj« in pripnite fotografijo ter stavek ali dva o zadevi.


NAGRADE
Vsi sodelujoči kolesarji in vozniki e-skirojev boste ob vpisu v sistem interaktivnega števca nagrajeni z bonom za 10% popust za material in popravilo kolesa pri POHORCU. Udeleženci srečanja kolesarjev, pa prejmejo bone za kulinarične specialitete pri domačih ponudnikih: Hotel VABO, Vila POHORJE, Slaščičarna COLATIO, Gostilna MURKO in Hiša ANČKA, Port pub Troblje, Picerija Di Antonio, Beet box, Gostilnica Tadej. K aktivnostim projekta ste vabljeni vsi občani, ki si prizadevate za varnost v prometu in prijetno druženje v mestu. Skupno število voženj in prevoženih kilometrov bo prikazano na kolesarskem števcu v centu mesta.

SREČANJE KOLESARJEV IN VOZNIKOV E-SKIROJEV

Vsako zadnjo sredo ob 17. uri. Želimo vam varno vožnjo in obilo užitkov pri kolesarjenju!

Kako se bomo prebivalci vključevali v sistem interaktivnega števca?

Sistem digitalizacije ter spodbujanja kolesarjev in skirojev imamo vpeljan že na treh osnovnih šolah, kjer so otroci in starši vključeni v spodbujanje varne vožnje s kolesi in skiroji. Otroci tako samostojno aktivno prihajajo v šolo, namesto da jih starši vozijo. Vsak udeleženec, občan Slovenj Gradca ali od drugod, ob vpisu v sistem interaktivnega števca sporoči podatke o svojem naslovu, tako da določimo oddaljenost od doma do centra mesta. Število opravljenih kilometrov od doma do centra mesta se beleži od doma in nazaj. Skupni prevoženi kilometri od doma do centra mesta se seštevajo na letnem nivoju, zato da lahko uporabnike nagradimo za udeležbo. Sistem ne beleži drugih voženj po mestu. Ob začetnem evidentiranju (vpisu v sistem), na lokaciji TIC v centru mesta, udeleženec prejme RFID aktivni čip pod sedež kolesa in izsek poti na zemljevidu v elektronski in papirni obliki, na katerega bo med trajanjem projekta beležil (tudi fotografiral) prometno nevarne točke in odseke. Zabeležene nevarne točke bomo analizirali in v največji možni meri odpravili nevarnosti v prometu za kolesarje in e.skiroje. S to akcijo bomo spodbujali kolesarje in skiroje k varni vožnji in k upoštevanju drugih udeležencev v prometu.

Sistem je prilagojen tako, da se avtomatsko evidentiranje izvaja samo enkrat na dan in  onemogoča vpogled v osebne podatke brez avtorizacije ter ne omogoča sledenja posameznikov. Sistem omogoča proaktivno sodelovanje udeležencev, ki tako skrbijo za prometno varnost.

Predvidevamo udeležbo približno 1.000 kolesarjev in voznikov e-skirojev. Predvideno število udeležencev bomo zagotovili s promocijo in nagradami za udeležence, ki najmanj 100x pridejo v mesto s kolesom, skirojem ali e-skirojem, ter tako pridobijo nagrado: karte za občinski bazen.

Komunikacijska podpora projekta oz. programa promocije trajnostne mobilnosti bo izvajana ob pomoči novinarskih prispevkov v občinskem in lokalnem tisku, preko FB strani zavoda Ekopren in televizijskih prispevkov. Komunikacija bo potekala tudi preko občinskega sveta za preventivo v prometu (SPV), ki bo na svojih sejah predstavljal projekt S KOLESOM IN E- SKIROJEM V MESTO - VARNO IN PREUDARNO.

Vpisovanje kolesarjev in skirojistov ter nameščanje čipov se bo izvajalo s sodelovanjem Turistično-informativne pisarne (TIC) javnega zavoda Spotur. Vse zabeležene nevarne točke bodo preko občinskega SVP posredovane strokovni službi občine, ki bo postopoma uredila varne poti za kolesarje. Na prikazovalniku (displeju), ki bo postavljen v centru mesta (pri TIC), bo prikazano število potovanj z kolesi in e-skiroji, skupni prevoženi kilometri, prihranek goriva, prihranek na izpustih CO2 ter delcev M10. Na posebnem panoju bo promocijski tekst projekta, ki ga financira AVP. Prav tako bo vsak občan s svojo vstopno kodo lahko preko spleta opravil vpogled v podatke in število svojih prihodov v mesto in vstavil fotografije nevarnih točk in odsekov.


Cilji projekta so:

• promocija aktivnega prihoda v center mesta skladu s CPS (celostno prometno strategijo),

​• spodbujanje občanov za seznanitev z varnimi kolesarskimi povezavami v občini,

• aktivno sodelovanje uporabnikov, ki beležijo nevarne točke in odseke poti,

• aktivno vključevanje Sveta za preventivo v prometu (SVP),

• spodbujanje tehnične kulture in uporabnih elektronskih komunikacij – digitalizacija prometa,

• varna dostopnost s kolesom in skirojem v mesto in na delovna mesta, zmanjšuje se število voženj z motornimi vozili,

• zdravje in boljše počutje občanov - s kolesarjenjem in vožnjo s skiroji se povečuje tudi psihofizične učinkovitosti in izboljšuje odnose med občani,

• elektronsko evidentiranje prihodov s kolesom ali skirojem z uporabo interaktivnega števca omogoča boljšo statistično obdelavo podatkov za CPS in s tem boljše urejanje varnih prometnih tokov.

Dolgoročna naravnanost projekta (najmanj 2 leti z možnostjo podaljšanja).

Partnerstvo v projektu za AVP so potrdili, Svet za preventivo v cestnem prometu (občinska uprava), SPOTUR (TIC), NVO raum AU, Društvo varno aktivnih poti in podjetje VEGATOP, ki dobavlja opremo. Inovativnost in uvajanje digitalizacije v prometu. (priznanje za inovacijo GZS Koroška). Prepoznavnost v lokalnem okolju (podoben sistem uporabljamo v 3 osnovnih šolah za spodbujanje ).

Dopolnjevanje nacionalnih ciljev (prometna varnost, zmanjšanje števila nesreč, digitalizacija). Napovedane 4 medijske aktivnosti (lokalna TV, radio prispevek, občinski časopis Glasnik, ETM). Sozvočje z 10 razlogi za promocijo kolesarjenja (Interreg).

• vsak zadnji petek v mesecu: ažuriranje in spremljanje kart z nevarnimi točkami in odseki v letih 2023 in 2024.

V poletnih mesecih bodo organizirana kulturno-zabavna srečanja pred TIC (napovednik dogodkov) s ciljem oživljanja mestnega jedra. V aktivnosti projekta S KOLESOM IN E- SKIROJEM V MESTO - VARNO IN PREUDARNO ste vabljeni vsi občani, ki si prizadevate za varnost v prometu in prijetno druženje v mestu.

bottom of page